2019. július 24., szerda

Szicília - 3. nap, 1. rész


Ezen a napon az Etna meghódítása volt a cél, és mivel el akartuk kerülni a nagy tömeget, elég korán, reggel nyolckor indultunk. Előtte azért belefért egy reggeli és némi lábfeltevős relaxálás a teraszon. 
Szicíliában érdemes autópályán közlekedni, amikor csak lehet, mert az alsóbbrendű utak eléggé megbízhatatlan állapotban vannak időnként. Viszont az autópálya elválasztósávja leander bokrokkal van tele és sokszor a szélén lévő falból is bougainvillea tenger ömlik alá. A lépten-nyomon előbukkanó alagutak meg mindig adnak alkalmat a játszadozásra.




Európa legnagyobb vulkánja Cataniától 33 km-re északra fekszik, tiszta időben még Nyugat-Szicíliából is látszik a 3340 méter magas csúcs. A vulkáni talaj kiválóan alkalmas bor – és gyümölcstermesztésre, az Etna közelében lévő terület ezért lakott, pedig a vulkán aktívan működik.

Amikor a friss láva elborítja a hegyoldalakat, mindent letarol. Pár év múlva a fekete felszín matt szürkére változik és megjelennek az első növények. Nagyjából 20 évre van szükség ahhoz, hogy megjelenjen a rekettye és nyár elején nyíló, sárga virágaival intenzív illattal borítsa be a lejtőket. Szerencsénk volt, mert éppen most virágzott, az út mentén így a sárga és a sötétszürke párosa és az édeskés, tömény virágillat uralkodott. A hegyen felfelé tekeregve egyre kopárabb részre értünk, egy idő után már csak a sötét színű lávakövek és a por maradt. Aztán megérkeztünk a parkolóba, ahonnan a felvonó is indul, illetve gyalog is neki lehet indulni a hegyoldalnak.






Mivel mindenhol azt olvastuk, hogy az időjárás elég változékony az Etnán és nyáron is elkél a pulcsi, meg a meleg ruha, a parkolóban át is vedlettünk. Induláskor először feleslegesnek tűnt ez az óvatosság, de miután a „funiviával”, a drótkötélpályás felvonóval feljutottunk arra a részre, ahonnan a buszos és dzsipes kirándulások, illetve a vezetett túrák is indulnak, máris másképp láttuk a dolgot. 







2500 méteres magasságban már nem lett volna jó érzés nyári ruhában ácsorogni. A felvonóban egy fiatal házaspár utazott velünk, akikről kiderült, hogy Németországból jöttek, ráadásul a nő szintén némettanár. Amíg felértünk, szemügyre vehettük alattunk az elszántakat, akik gyalog, vagy biciklivel indultak neki a távnak. Megállapítottuk, hogy ehhez nekünk nem, hogy rossz, de semmilyen kondíciónk nincs, maradunk tehát a könnyített variációnál. A csúcs, a központi kráter közelébe amúgy is csak vezetővel szabad felmenni, mert nincsenek útjelzők. Egyedül veszélyes elindulni, mert a köd hirtelen leszállhat, és könnyű eltévedni. Jó időben egészen 2800 méteres magasságig, dzsiptúrákkal is el lehet jutni azoknak, akik rászánják a nagyjából 60 euro/fős árat. De akár a több személyes buszokkal is fel lehet menni, bár azok alacsonyabbra viszik csak az utasokat, a Torre del Filosofoig. 





Mi csak a rövidebb séta mellett döntöttünk.  Bőven elégnek bizonyult az is, a vulkáni talaj eléggé instabil, kisebb-nagyobb kövekkel és az apró kavicsos réteggel. Pár méter után megállapítottuk, hogy tiszta Mordor hangulatú a hely. Már csak a hobbitok, meg a gyűrű hiányzik. Eljutottunk egy nagyobb katlanig, ahol a turisták mindenféle mintákat és szavakat rakosgattak ki a nagyobb kövekből, hogy aztán feljebb mászva a hegyoldalban, le tudják fényképezni felülről. Innen az egyik kisebb csúcsra másztunk, illetve én még az elején visszafordultam és inkább lent vártam meg a pasikat, mert a híresen stabil bokámmal nem akartam megkockáztatni, hogy lefelé már hordágyon kelljen vinni. Az embernek ismernie kell a korlátait, ugyebár. Így aztán ők hárman másztak, odafent fotóztak, körbenéztek, leintegettek nekem, aztán óvatosan leereszkedtek hozzám, miközben egész porfelhőket vertek fel a cipőjükkel, amikor meg-megcsúsztak egy-egy lépésnél. Miután leértek, kinéztek maguknak egy nagyobb sziklát, ahol kiszórták a cipőjükből a lefelé úton összegyűjtött kavicsokat, meg elkészültek a „profilképgyanús” fotóik. Utána lesétáltunk a felvonóhoz, ami levitt bennünket a parkolóig. 

 


Mivel mindenki éhes volt, beültünk egy kis étterembe, ahol átestünk az idei tűzkeresztségen, megettük a nyaralás első pizzáit, kivéve a kisebbik kispasit, aki „pollot” választott. Amíg vártunk a kajára, a nagyobbik kispasival lelépcsőztünk a parkolóba és még egy órára befizettük az autót, hoy ne kelljen az ebéddel kapkodni. A pizza nem volt rossz, de azért a nápolyi minőségét meg sem közelítette, ráadásul annyi paradicsomszószt tettek rá, hogy még az én ízlésemnek is túlzásnak tűnt, pedig én aztán, ha lehet, a paradicsomot is paradicsomszósszal, meg fokhagymával enném. Ebéd után autóba ültünk és irány Savoca. És ekkor történt, bár csak este jöttünk rá, amikor a képeket akartam letölteni, hogy a szék karfájára akasztott fényképezőgép ott maradt az Etna lábánál lévő étteremben. Igazából a gépért már nem volt nagy kár, mert pár éve Caprin még a tengerben is sikerült megmártanunk, amikor a szigetet kerültük körbe egy motorcsónakkal és a hullámok kicsit átcsaptak felettünk, szóval rég nem működött már rendesen, hol fókuszált, hol nem, de a rajta lévő pár képet sajnáltuk kicsit. Viszont így valószínűleg nem halogatjuk majd tovább egy új beszerzését. 


És aztán jött a második állomás ...



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Írország: a legnyugatabbra fekvő pont - Dingle félsziget 10. nap

A Dingle-félsziget (írül Corca Dhuibhne) Kerry megye félszigetei közül a legészakabbra fekvő, Európa legnyugatibb pontja. A nevét Dingle vár...