2023. szeptember 24., vasárnap

Írország: The Neale - 5. nap: Fore Abbey

 ... és következett az első apátság. Fore Abbey (írül: Mainstir Fhobhair) egy bencés és egy kora gael, 7. századi apátság romjaiból áll. 
A 7. századi apátságot St. Feichin alapította i.sz. 630-ban és több, mint 400 éven át működött. A Fore az ír "fobhar" azaz vízforrások angol nyelvű változata. A név a St. Feichin forrásból származik, amely a régi templom mellett található, nem messze a későbbi, romos kolostortól. 

Az apátság romjai körül egy tehéncsorda legelészett. Amikor megálltunk, kicsit elkezdett cseperegni az eső, de aztán végül elállt. A teheneket ez se nagyon zavarta, nyugisan eszegettek, szunyókáltak, szemmel tartottak bennünket. Egy-két morcos boci is volt köztük, ők látszólag nem örültek annyira, hogy ott császkálunk.
771 és 1169 között az apátságot tizenkét alkalommal égették fel és fosztották ki, a Szent Taurin és Szent Feichin tiszteletére szentelt bencés kolostort Hugh de Lacy alapította Kr. u. 1180 körül. Taurin volt a védőszentje a normandiai Evreux-ben lévő szerzetesháznak, amely Fore legkorábbi szerzetesközösségét adta. A francia apátsággal való közvetlen kapcsolata miatt Fore-t, mint "idegen tulajdont" rendszeresen lefoglalta a korona, valahányszor csak  Anglia háborúban állt Franciaországgal.                      
A perjelség a központi kerengő vagy udvar köré épült: A négyszögletes, meglehetősen szigorú templom 1200 körül, két torony pedig, az egyik a nyugati végén, a másik a sekrestye felett délkeleten, valószínűleg a 15. században. A kerengő és az egyéb épületek - köztük a káptalan háza (az adminisztratív központ), a kollégium és a refektórium (az étkező) - mind a 15. századból származnak, de korábbi, 13. századi részek is találhatók közöttük. A déli oldalon lévő kapuépület a perjelség bejáratát védte. Eredetileg a 13. században vagy a 14. század elején épült, de legalább négyszer átépítették.
Szent Feichin Kr. u. 630 körül alapított itt kolostort. A kolostor virágzott, és fénykorában állítólag több mint 300 szerzetes és 2000 diák tanult itt. A templom és a temető mellett, az útra néző domboldalon volt. A templom, amely talán a 10. századból származik, eredetileg egyszerű, téglalap alakú építmény volt, kiugró oldalfalakkal és egy domborműves görög kereszttel a szellőzős bejárat felett. A kórust 1200 körül építették hozzá, és 1500 körül két keleti ablakot építettek be, amikor az épület valószínűleg plébániatemplomként működött. A legenda szerint maga Szent Fechin helyezte el a szemöldökkövet az ajtó fölé. Állítólag a munkások nem tudták felemelni a követ, így hazamentek, majd másnap visszatérve, csodával határos módon a helyén találták azt.
A helyi legenda szerint Fore Abbey azért is különleges, mert itt található a 7 csoda:
1. Remete egy kőbarlangban.
2. Víz, amely nem forr.
3. A lápra épített kolostor.
4. A malomárok nélküli malom.
A malom romjai a kolostor közelében állnak. A háromszög alakú épület tava ma már részben eliszaposodott, de az azt tápláló források még mindig számos patak formájában ontják vizüket, amelyek a malom romjain keresztülzúdulnak. Ez a víz a hegy túloldalán, egy mérfölddel arrébb lévő Loug Lene-ből folyik a föld alatt. Azt mondják, hogy Szent Feichin itt építette a malmát, ahol nem volt víz, majd csodával határos módon elérte, hogy a víz a föld alá kerüljön, és a malom mellett folyjon ki. A meglévő romot körülbelül 1875-ig használták.
5. Víz, amely visszafelé folyik.
6. Fa, amely nem ég.
7. A St. Fechin imáival felemelt szemöldökkő.
... az első ír abbey-nk után, mivel Dublinban megnéztük a "Famine Way" végét, elindultunk, hogy a kezdeteket is láthassuk. 








Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Írország: a legnyugatabbra fekvő pont - Dingle félsziget 10. nap

A Dingle-félsziget (írül Corca Dhuibhne) Kerry megye félszigetei közül a legészakabbra fekvő, Európa legnyugatibb pontja. A nevét Dingle vár...