2023. augusztus 17., csütörtök

Barcelona 4. nap: Sagrada Familia

 Barcelona fő látnivalóját az utolsó napra hagytuk. Illetve már előtte is megnéztük kívülről, körbejártuk, és este is kisétáltunk a szállásunkról, hogy lássuk, ahogy felgyúlnak a fények. 

Így "élőben" nekem elsőre az egész olyan összevissza dobált, mindenféle stílusból odavetett valaminek tűnt, ami sehogy sem akart összeállni egy egésszé. Aztán, ahogy egyre többször láttam, kezdtem kicsit más szemmel nézni rá. Kevésbé tűntek fel az eltérések, már nem feltétlenül a részletek uralkodtak, hanem az egészet láttam. És végleg akkor győzött meg, amikor beléptünk ...
Alapvetően nem szeretem a templomokat, a katolikusoknál jellemző túldíszítettség pedig kifejezetten taszít. Nem vagyok vallásos, de számomra a hit nem a csicsás aranyozáshoz, hanem a csöndes elmélyedéshez, és az egyszerű környezethez kapcsolódik. Eddig egyetlen olyan templomot láttam, ami maradandó benyomást gyakorolt rám: a firenzei dómot. Az első pillanattól elbűvölt, azóta is a hatása alá kerülök, valahányszor meglátom.
... és jött a Sagrada Familia, ahol a belső tér olyan tágas és végtelen, hogy szerintem senki nem tud közömbös maradni.
De kezdjük az elején. A jegyeket előre megvettük, online. Mindenki letölthette az applikációt is, amin keresztül végighallgathattunk rengeteg érdekességet, amíg megnéztük a templomot. A bejárat előtt látható az épület makettje, amit persze mindig sokan járnak körbe és mi is megnéztük. Az építkezés 1882-ben - Szent József napján -  kezdődött, 141 évvel ezelőtt, és elvben 2026-ban szeretnék befejezni, Gaudi halálának 100. évfordulójára. Kizárólag adományokból és alapítványi felajánlásokból épül. Ha egyszer elkészül, a legmagasabb tornya 172,5 méteres lesz, valamivel alacsonyabb, mint a közeli Montjuic hegy. Gaudi véleménye ugyanis az volt, hogy emberi mű sosem szárnyalhatja túl isten alkotását. 
A templom építésének ötlete egy gazdag barcelonai könyvkereskedőtől ered. José María y Bocabella olyan bazilikát szeretett volna, amelyben gazdagok és szegények egyaránt imádkozhatnak. A város egykori szegénynegyedében vásárolt egy területet, az épület alapjait Frances Paula de Villar tervezte, aki ezután összeveszett az építtetőkkel, így Joan Martorell, az egyházmegyei főépítész kapta meg a megbízatást. Gaudi 1883-ban kapta meg a feladatot, a templomot élete főművének tekintette, főként ennek szentelte hátralévő éveit. 
Az épület három homlokzatán Jézus életének fontos pillanatai jelennek meg. a születés, a halál és a feltámadás.
18 tornya lesz, ebből jelenleg 8 van készen. A legmagasabb torony Jézust, a körülötte lévő négy pedig a négy evangéliumot szimbolizálja. A három homlokzatnál elhelyezkedő 4-4, összesen 12 torony, a 12 apostol tornya, ezek nem egyforma magasságúak, alakjuk a püspöki pásztorbotra emlékeztet. Néhány tornyot keskeny kőhidak kötnek össze. A torony, a tetején csillaggal, Mária tornya. 
Gaudi csak a kriptát és a Születés homlokzatát láthatta elkészülni. Az épület ezen része a klasszikus katalán építészetet idézi, részletesen ábrázolja Jézus születését.  Mivel Gaudi tisztában volt azzal, hogy nem fogja tudni befejezni a munkát, azt szerette volna, ha ezek a részek mintaként szolgálnak azok számára, akik folytatják majd az építkezést. 
A belső teret úgy képzelte el, mint egy erdőt, ezt szimbolizálják a magasba nyúló, felül ágszerűen szétnyíló oszlopok, amelyek a boltozatot tartják, így nincs szükség külső támasztó elemekre. 
A fény templomának is nevezik, amely a hatalmas ablakokon akadálytalanul árad be. A festett üvegek mindegyik oldalon más hatást keltenek: Az egyiken hűvösebb, kék árnyalatúak, mint a reggeli fény, a másikon narancsos, melegebb színek uralkodnak, mint a naplemente fényei. 
A négy legvastagabb, vöröses színű oszlop porfírból, egy rendkívül ellenálló anyagból épült, ezek tartják majd a legmagasabb tornyot és a négy evangélistát szimbolizálják.
A templomban található táblán több mint 40 nyelven - köztük magyarul is - szerepel a Miatyánk.
A tornyokba lifttel lehet feljutni, de kanyargós, szűk csigalépcsőn kell lejönni. Klausztrofóboknak, fájós térdűeknek nem ideális, de az ember hoz némi áldozatot a látványért. A keskeny ablakréseken keresztül közelebbről lehet megcsodálni a tető, illetve a tornyok díszítését, és Barcelona látképét. 
Mivel az építéshez nem szabvány méretű és alakú köveket használnak, a műhelyben mindegyik modelljét elkészítik. 
Egy kiállítás bemutatja a Sagrada Familia történetét, a művészeket, akik idáig dolgoztak a részleteken és mindenféle plusz információt is szolgáltat azoknak, akik a kimerítő nézelődés után még szánnak rá időt. 
Úgy éreztük, ezek után ránk fér egy másfajta tapasztalatszerzés is, így elsétáltunk még Barcelona híres piacára, hogy a tömegben kószálva megnézzük a kínálatot. Végül egy csomag, kicsi üvegfiolákba töltött különféle fűszerrel gazdagabban hagytuk el a helyet.
A nap zárásaként még lesétáltunk a sétányon a tengerig, találtunk egy olasz éttermet és ettünk egy jó pizzát, meg gnocchit is. 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Írország: a legnyugatabbra fekvő pont - Dingle félsziget 10. nap

A Dingle-félsziget (írül Corca Dhuibhne) Kerry megye félszigetei közül a legészakabbra fekvő, Európa legnyugatibb pontja. A nevét Dingle vár...