2023. február 13., hétfő

Barcelona 2. nap - Gótikus túra ... és a folytatás.

 ... a következő sarkon Szent Eulália szobra üdvözölt bennünket. Barcelona védőszentjeinek egyike, 13 éves korában mártírhalált halt a keresztényüldözés idején, Diocletianus császár uralkodása alatt.

Amikor Dacian kormányzó Barcelonába érkezett, hogy a császár rendeleteit végrehajtsa, Eulália, aki egy nemesi család lánya volt, szembeszállt a kormányzóval a keresztények kíméletlen üldözése miatt. Elfogták és különböző kínzásoknak vetették alá, ezzel próbálták elérni, hogy visszavonja a vádakat és beismerje tévedését. Mivel 13 éves volt, 13 különböző módon tervezték megkínozni. Ezek között szerepelt a korbácsolás, a szégyenmenet a városon keresztül, de egy hordóban is legurították a lejtős úton - ezért állt a meredek utca elején a szobor. 

Állítólag egy kereszt alakú fa állványon kínozták, innen származnak a későbbi ábrázolások, ahol keresztre feszítve láthatjuk. Eulália mindvégig imádkozott és arra kérte Istent, vigye őt a  mennybe, majd végül belehalt a sebeibe. A mondák szerint egy galamb repült ki a szájából a halála után és egy hirtelen érkezett hóvihar úgy borította be a meztelen testét, mint egy takaró.

A szoborral szemközti oldalon, egy bolt lehúzott redőnyén, Szent Euláliát elég rendhagyó módon, két szőrös avokádóval a kezében ábrázolták. Az idegenvezetőnk egyelőre még nem tudta kideríteni a magyarázatát az avokádóknak, de szeretne utánajárni a dolognak, honnan jött ez az ötlet, úgyhogy ha legközelebb Barcelonában járunk, már lehet, hogy ezt is meg fogjuk tudni. 

Szent Eulália alakja mindenhol felbukkan a városban, a közeli katedrálisban az ő tiszteletére él 13 fehér liba, akik a szüzességét szimbolizálják. A katedrálisba ugyan ezúttal nem mentünk be, de megpróbáltuk meglesni őket, ... végül nem sikerült lefotózni a belső kert szárnyas lakóit. 

Plaça de San Felipe Neri egy aprócska tér, megbújva a házak között. A tér a nevét az itt található, barokk stílusú templomról kapta. 

A templomtól jobbra áll egy iskolaépület. 1938-ban, a spanyol polgárháború idején Francisco Franco ostrom alá vette Barcelona városát. Január 30-án egy bomba a templomra esett, 30 ember halálát okozva. Miközben próbálták menteni a túlélőket a romok közül, még egy bomba találta el a teret, további áldozatokat követelve. Többségük Madridból ide menekült gyerek volt, akik akkor az iskolából ideiglenesen átalakított árvaházban laktak. 

A téren található egy kis szökőkút is, ha kellemes az idő, sokan üldögélnek körülötte. Az Evanescence pedig itt forgatta a "My Immortal" című dalukhoz készült videoklipet.

Tovább sétálva elérkeztünk az El Pont del Bisbe-hez, a neogótikus Püspöki hídhoz, ami megtévesztően réginek tűnik, jól beilleszkedve a két épület közé, összekötve azokat. A hidat azonban csak 1928-ban tervezte és építette Joan Rubió i Bellver, katalán építész. Gaudi tanítványaként, az 1929-ben megrendezett világkiállítást megelőzően készítette el a hidat. Eredetileg nem csak a hidat szerette volna megépíteni, hanem Barcelona egész gótikus negyedére vonatkozóan voltak tervei, a város vezetése azonban nem ment bele a költséges álmokba, mivel több modern épületet szeretett volna lebontani és neogótikus stílusban újraépíteni. 

A híd márványból készült, olajlámpásokkal és vízköpőkkel díszítve, akik morcos arckifejezéssel lesik a híd alatt átsétáló járókelőket. És mivel akadtak gondok a kivitelezés során, az építész a végére annyira feldühödött, hogy állítólag átkot szórt rá és beletett egy kis pluszt is, a városi tanács elleni fricskaként. A híd alsó részén ugyanis a neogótikus stílusba egyáltalán nem beleillő, tőrrel átszúrt koponya látható. 

A legenda szerint, ha valaki kihúzza a tőrt a koponyából, Barcelona városa elpusztul. Általánosságban véve úgy gondolják, a koponya megpillantása szerencsétlenséget hoz rád, de ezt egyébként - egy másik városi legenda szerint, - semlegesítheted azzal, ha a megtekintése közben hátrafelé sétálsz át a híd alatt. Ha közben kívánsz is valamit, akkor teljesül a kívánságod. 
A városban amúgy egy másik szent is lépten-nyomon felbukkan: Sárkányölő Szent György ugyanis nem csak a katonák és rendőrök, hanem Katalónia védőszentje is. 

Plaça de Sant Jaume-on található a Palacio de la Generalitat és a Casa de la Ciutat, azaz a városháza is. Ezen a téren tartják a Fiestas de la Mercé-t, az emberekből épített kastélytornyokkal. És itt tüntetnek a katalánok, állítólag van egy férfi, aki minden nap kijön ide, katalán zászlóval a kezében, délelőtt tiltakozik pár órát, majd elmegy ebédelni és délután is visszajön, hogy hangot adjon a véleményének. A katalánok amúgy is előszeretettel akasztják ki a katalán zászlót az ablakokba és az erkélyekre, emlékeztetve a spanyolokat, hogy Katalónia számára mennyire fontos a függetlensége. 

Némi magyar vonatkozású látnivaló is várt ránk, mert itt található Magyar Jolán szobra, (katalánul Violant d'Hongria), aki magyar királyi hercegnő volt, II. András leánya és házassága révén lett Aragónia-Katalónia királynéja. Önéletrajz írója, Brachfeld F. Olivér szerint "Jolánta olyan volt, amilyenre szüksége volt a férjének: előkelő származású, szép, jóságos és mindenekelőtt termékeny." Tíz gyermekkel ajándékozta meg az aragóniai királyt, Hódító Jakabot, aki első feleségétől azért vált el pápai engedéllyel, (az ürügy a közeli vérrokonság volt) mert az, miután megszületett egyetlen fiúgyermekük, kolostorba vonult. Jolán a csatatérre is elkísérte a férjét, a király rendszeresen kikérte a véleményét államügyekben is. A katalánok tisztelik és szeretik, fontos szerepet játszott a katalán és aragóniai történelemben. A királyi párt körmenettel is ünneplik. 

És itt még mindig nem ért véget a gótikus túra, mert várt ránk még pár érdekes történet. :)





Írország: a legnyugatabbra fekvő pont - Dingle félsziget 10. nap

A Dingle-félsziget (írül Corca Dhuibhne) Kerry megye félszigetei közül a legészakabbra fekvő, Európa legnyugatibb pontja. A nevét Dingle vár...